Herb
Treść
Herb Krynicy-Zdroju obowiązujący od 2003 r.
Herb Krynicy-Zdroju przedstawia w błękitnym polu tarczy srebrny dzban, nad którym znajdują się trzy złote korony. Dzban symbolizuje złoża wód mineralnych oraz uzdrowiskowy charakter miasta, zaś trzy korony oraz błękitna tarcza nawiązują do przynależności miasta do dóbr biskupów krakowskich.
Ci ostatni byli właścicielami tzw. Państwa Muszyńskiego, inaczej zwanego m.in. „starostwem muszyńskim”, „kluczem muszyńskim”, tudzież „Biskupszczyzną”. Był to zespół dóbr na Sądecczyźnie (z Muszyną jako centrum administracyjnym), który ok. XIII w. nadany został biskupom krakowskim. Ponieważ zaś od średniowiecza symbolem biskupów krakowskich (tożsamym z herbem kapituły krakowskiej) był tzw. Aaron, czyli trzy korony na błękitnym tle (w układzie 2 i 1), dlatego postanowiono umieścić go również w herbie Krynicy, która przez wieki była częścią owego klucza muszyńskiego.
Dzban jako symbol wody zdrojowej i uzdrowiska był symbolem Krynicy od XIX wieku, choć sposób jego przedstawiania ulegał zmianom. W latach 70-tych pole herbu było srebrne, zaś dzban miał barwę czerwoną i był zamknięty pokrywką. Projekt herbu obowiązujący w latach 1990-2003 przedstawiał już tarczę barwy błękitnej, z kolei dzban był już srebrny i otwarty, a wytryskiwały z niego źródło i bąbelki. Projekt jednak nie spełniał zasad heraldyki (m.in. zawierał nazwę miasta i nielogiczne wyobrażenie zdroju), dlatego w 2013 r. ustanowiono nowy herb, zaprojektowany przez Centrum Heraldyki Polskiej.
Herb Krynicy obowiązujący w latach 1990-2003
Źródło: herbyzbliska.com