Przejdź do stopki

IGO Inwazyjne Gatunki Obce

Treść

Zwalczanie Inwazyjnych Gatunków Obcych (IGO)

W przypadku napotkania Inwazyjnego Gatunku Obcego (IGO), na terenie Gminy Krynica-Zdrój, należy zgłosić ten fakt do Urzędu Miejskiego w Krynicy-Zdroju.

Lista inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski: Lista_IGO_UE_i_PL_rozp_RM_2022_nowa_docx. Informacje o znanych stanowiskach IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski na terenie Polski są dostępne na portalu Geoserwis.

Osoba która stwierdzi obecność IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski w środowisku na nowych stanowiskach dokonuje jego zgłoszenia na piśmie:
- w postaci papierowej poprzez złożenie na dzienniku podawczym lub przez wysłanie za pomocą poczty tradycyjnej,
- w formie elektronicznej na elektroniczną skrzynkę podawczą lub na adres e-mailowy: krynica@umkrynica.pl.

Zgłoszenie powinno zawierać:

  • 1) dane zgłaszającego: imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres poczty elektronicznej, numer telefonu;
  • 2) nazwę IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski;
  • 3) liczbę okazów IGO lub określenie zajmowanej przez nie powierzchni, o ile jest to możliwe do ustalenia;
  • 4) miejsce i datę stwierdzenia obecności w środowisku IGO (obręb i numer działki);
  • 5) fotografię potwierdzającą obecność w środowisku  IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski, w przypadku gdy została wykonana.

Urząd weryfikuje zgłoszenie, a następnie przekazuje je organowi właściwemu do wprowadzenia tych danych do Centralnego Rejestru Danych o IGO:  regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska (RDOŚ), dyrektorowi parku narodowego (DPN), dyrektorowi urzędu morskiego (DUM) lub Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska (GIRM). Dane o stwierdzeniach IGO wprowadzone do Rejestru są widoczne w Geoserwisie.

Po wprowadzeniu danych do Centralnego Rejestru Danych o IGO, gmina informuje podmiot odpowiedzialny za przeprowadzenie działań zaradczych o stwierdzeniu obecności w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski rozprzestrzenionego na szeroką skalę oraz o konieczności przeprowadzenia działań zaradczych.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 17 września 2021 r. o gatunkach obcych (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1718 z późn. zm.)

Do IGO napotykanego na terenie naszej gminy należy barszcz Sosnowskiego, który występuje na polach, nieużytkach, nad brzegami cieków wodnych itp. Roślina zwana jest potocznie "zemstą Stalina". W czasach PRL-u miała służyć jako pasza dla bydła, a okazała się groźną dla zdrowia ludzi oraz środowiska. Szkodliwość roślin barszczu Sosnowskiego wynika z ich właściwości parzących i alergizujących. Działanie parzące ma cała roślina, a zwłaszcza liście (sok rośliny) i może wywołać u człowieka reakcje skórne, podobne do poparzeń nawet III stopnia. I nie musi to być efekt jej dotknięcia – wystarczy samo przebywanie w odległości około 5 metrów od niej. Ryzyko wzrasta w okresie kwitnienia i przy upalnej pogodzie.

Utrudnieniem w zwalczaniu tej rośliny jest wysoki współczynnik rozmnażania, odporność na herbicydy oraz potrzeba wieloletniego i dokładnego stosowania zabiegów niszczących na obszarze jej występowania. Nasiona tej rośliny zalegają w glebie i zachowują zdolność kiełkowania do 5 lat. W praktyce stosuje się dwa sposoby zwalczania barszczu: mechaniczny polegający na wykopywaniu korzeni lub wielokrotne koszenie w ciągu okresu wegetacyjnego oraz sposób chemiczny poprzez stosowanie herbicydów (od maja do września).

Ponadto na terenie Gminy zauważone zostały również osobniki Rdestowca Japońskiego. Rdestowiec to roślina, która osiąga duże rozmiary, rozmnaża się wegetatywnie i stanowi konkurencję dla innych gatunków, zabierając im miejsce oraz światło. Dodatkowo roślina ta wpływa na zmianę właściwości fizyko-chemicznych gleby i przyczynia się do zmniejszenia bioróżnorodności fauny.

Na zgłoszonych obszarach wykwalifikowani pracownicy Urzędu Miejskiego wykonują zabiegi zwalczające niebezpieczną roślinę.

Pliki do pobrania: 

formularz w formacie pdf [543 KB]>>