Spotkanie inauguracyjne projektu "Opera trzeciego wieku. Kronika międzypokoleniowej Małopolski"
Treść
Fundacja Jutropera i Michał Znaniecki, po raz kolejny zawitają do Małopolski
W Krynicy-Zdr. już 7 czerwca zainaugurowany zostanie projekt „Opera Trzeciego Wieku: Kronika Międzypokoleniowej Małopolski".
Michał Znaniecki, świetnie znany krakowskiej publiczności z takich produkcji operowych jak „Oniegin", „Miłość do trzech pomarańczy" czy „Opowieści Hoffmanna" od 2017 roku systematycznie tworzy na terenie Małopolski projekty zaangażowane społecznie. Był to cykl „Głos wykluczonych" i spektakle z uczestnictwem podopiecznych z Domów Pomocy Społecznej, realizował cykl dla dzieci i młodzieży z okolic Nowego Sącza przygotowujący ich do Roku Stanisława Moniuszki, aż wreszcie program „Nowy głos" we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, skupiający osoby z niepełnosprawnościami.
Rok 2022 został ogłoszony w Małopolsce Rokiem Solidarności Międzypokoleniowej. Specjalnie z tej okazji Fundacja Jutropera we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, który jest Partnerem Głównym tego przedsięwzięcia przygotowała cykl wydarzeń, polegający na realizacji działań dla seniorów, dla których punktem wyjścia jest sztuka operowa. To sześć artystycznych spotkań w wybranych miastach: Krynica Zdr., Stary Sącz, Myślenice, Miechów, Oświęcim i Tarnów.
Efektem projektu, będzie rejestracja dokumentująca spotkania z seniorami, która stanie się kroniką aktywności i zbiorowego portretu pokoleniowego seniorów w Małopolsce. Wybrani uczestnicy spotkań operowych, odpowiednio moderowani przez artystów Fundacji Jutropera będą mieli szansę wypowiedzenia się przed kamerą i podzielenia swoimi odczuciami na temat koncertów operowych, które każdorazowo będą odpowiednio dobrane do grupy odbiorców jak i repertuarowo będą nawiązywały do danej lokalizacji, miasta, powiatu.
Jak pokazały wyniki spisu powszechnego, przyszłość należy do Seniorów. Zarząd Województwa Małopolskiego doskonale wyczuł ten trend wchodząc we współpracę z Fundacją Jutropera i jej prekursorski projekt, w którym seniorzy będą nie tylko uczestnikami, ale i kreatywnymi autorami. Zdejmiemy bariery między śpiewakami operowymi i spróbujemy wspólnie zrozumieć dlaczego opera klasyczna, czy współczesna, może być ważna nie tylko dla wykształconej, elitarnej publiczności. To seniorzy poprowadzą artystów do miejsc w ich miastach, gdzie mogłyby rozgrywać się dramaty z oper, sceny z operetek czy wielkie finały konfliktów muzycznych. Małopolska i jej pejzaże staną się scenografią do scen operowych, które wybiorą sami seniorzy w trakcie spotkań z artystami z Fundacji Jutropera. W ten sposób opera stanie się bliska nawet dla osób, które nigdy w teatrze nie były, a śpiew znają tylko z radia i płyt. Zbudujemy projekt wielopoziomowy gdzie każdy będzie mógł się podzielić własnymi doświadczeniami aby stworzyć wspólną kronikę, pełną śpiewu, ale i komentarzy naszych małopolskich seniorów i to na tle zabytków czy pięknych miast. Będzie to wzór dla innych województw, który dzięki internetowi będziemy mogli pokazać ogólnopolsko, a nawet ogólnoświatowo - jako że tendencja wzrostu aktywności seniorów ma globalny zasięg.
Tak o projekcie mówi jego pomysłodawca, reżyser Michał Znaniecki.
Zapraszamy na pierwsze spotkanie, które odbędzie się 7 czerwca o godzinie 11.00 w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdr. Rozpocznie je konferencja prasowa, podczas której zaprezentowany zostanie projekt i przedstawieni jego uczestnicy oraz organizatorzy.
kontakt:
Hubert Stolarski: stolarski.hubert@gmail.com; +48 519 112 417