Historie lokalne w kinie letnim
Treść
W piątkowy wieczór, 30 sierpnia odbyła się projekcja filmu ze spektaklu pt. „Gdy skamienieje wiatr”. Pokaz odbył się w kinie letnim, na plantach przed parkiem M. Dukieta. Tym wydarzeniem Krynica upamiętniła 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Spektakl łączy ze sobą wątki fabularne z wydarzeniami historycznymi, szczególnie z czasów II wojny światowej i okupacji. Powstał na kanwie lokalnych historii: miłości Reny Kornreich i Andrzeja Garbery, pilota i kuriera z Tylicza oraz działalności księdza Władysława Gurgacza.
Film został nakręcony podczas premiery spektaklu „Gdy skamienieje wiatr, będziemy wzruszać powietrze” w reżyserii Szymona Budzyka, która odbyła się 5 września 2017 r. na scenie zbudowanej w starej kotłowni Łazienek Mineralnych na Deptaku. W inscenizacji wzięli udział, obok zawodowych aktorów (Anny Rakowskiej, Andrzeja Rozmusa i Wojciecha Kality) mieszkańcy Krynicy, występujący jako chór.
Pokaz kina letniego zorganizowała Biblioteka Publiczna, która zaprezentowała także w miejscu projekcji filmu wystawę „Obrazy czasu wojny… Krynica 1939-1945”.